تبلیغات
دنیای زیبای حیوانات - لاک‌پشت گوش قرمز

لاک‌پشت گوش قرمز

 

نوع مطلب :لاک پشت ،

نوشته شده توسط:. .

این خزنده به رنگ سبز با لکه‌ها و نوارهای سیاه است و نیز لکه‌های قرمز پر رنگ روی گوش‌ها وجود دارند. زیر لاک زرد است و لکه‌های سیاه دارد. طول ماده‌ها تا 300 میلی‌متر و نرها 200 میلی‌متراست. لاک‌پشت گوش قرمز در برکه‌ها و رودهای با جریان آرام و پوشش گیاهی غنی در آمریکا ساکن است. از متداول‌ترین لاک پشت‌ها برای نگهداری به عنوان حیوانات خانگی است. در ایران گوش قرمز‌ها از کشور سنگاپور وارد می‌شوند. این خزندگان در بسیاری از فروشگاه‌های آکواریوم و حیوانات خانگی به فروش می‌رسند. این لاک‌پشت‌ها نیمه آبزی هستند که در طبیعت در مکان‌های آرام خنک و منابع آب گرم زندگی می‌کند. آنها معمولاً در دریاچه‌ها، برکه‌ها، مرداب‌ها، نهرها، رودها و مکان‌های ساکت و آفتاب‌گیر یافت می‌شوند. شناگران ماهری هستند و گیاهان به عنوان اصلی‌ترین منابع غذایی آنها محسوب می‌شوند.

http://www.ivo-nkh.ir/news/show_detail.asp?id=7852

لاک‌پشت گوش قرمز بیشترین طرفدار را در بین حیوانات اکواریومی را دارد. تا زمانی که در سال 1998 تجارت آن متوقف شد، ماده‌ها در آمریکا از طبیعت گرفته می‌شدند تا تخم بگذارند و لاک‌پشت‌های تازه از تخم درآمده خیلی زود بعد از بیرون آمدن از تخم با معده خالی صادر می‌شدند و اغلب تا سه ماه هیچ چیز برای خوردن نداشتند. به این دلیل که حیواناتی که معده‌شان پر باشد، مدفوعشان باید تمیز شود.

این مخلوقات کوچک به ارزانی در ظرفی کوچک با یک درخت کوچک نخل به مردمی بدون آگاهی فروخته می‌شدند. ظروف کوچک به هیچ سیستم تصفیه و گرمایی مجهز نبودند.

آن ظروف خانه‌ای بسیار کوچک برای این حیوانات کوچک فعال بود. بیشتر آن‌ها طی چند ماه می‌مردند و آنهایی که بیشتر زنده می‌ماندند به یک سازمان حفاظت حیوانات تحویل یا به یک برکه محلی یا گودال آب ‌انداخته می‌شدند.

در آنجا آنها به یک تهدید طبیعی تبدیل می‌شدند یا در سرما می‌مردند. در کشورهایی که لاک‌پشت آب شیرین اروپایی هنوز بومی است، لاک‌پشت گوش قرمز یک رقیب سرسخت برای آن خواهد بود.

لاک پشت گوش قرمز همانند لاک پشت‌های برکه‌ای خزری و اروپایی هم گوشتخوار و هم گیاه‌خوار است و 50درصد به غذاهای با منشأ پروتئینی مثل غذاهای گوشتی و 50درصد به غذاهای با منشأ گیاهی نیاز دارد ولی نیاز آن در بچگی باید نسبت غذاهای گوشتی بیشتر از غذاهای گیاهی باشد.

در طبیعت از انواع ماهی‌ها، حشرات و غذاهای گیاهی تغذیه می‌کند. برای جلب توجه آنها به غذا خوردن می‌توانید از کرم قرمز یخ زده، میگوی خشک شده و میگوی یخ زده البته نه به عنوان غذای همیشگی استفاده کنید.

بهترین و کامل‌ترین غذا برای آنها TetraRepto Min نوعی پلت است و در فروشگاه‌های ماهیان زینتی می‌توان آن را تهیه کرد.سعی کنید تنوع غذایی در رژیم غذایی لاک پشت‌ها رعایت شود و به جای این که یک بار از یک غذا به مقدار زیاد به آنها بدهید، چند بار از غذاهای مختلف و به مقدار کم به آنها بدهید تا سلامتی آنها حفظ شود. سبزی‌هایی که بیشتر حجم رژیم غذایی لاک پشت‌های بالغ را تشکیل می‌دهند ولی بچه‌ها تمایل کمتری به آن نشان می‌دهند مانند شلغم، کاهو، هویج، کاسنی، باقلا، کلم پیچ، کدو تنبل، سیب زمینی، فلفل سبز، گوجه فرنگی، کلم بروکلی، کلم، کرفس، قارچ، جعفری و اسفناج است.میوه‌های مورد علاقه نیز شامل گرمک، طالبی، خربزه، هندوانه، انبه، سیب، موز، شاه توت، زغال اخته، مرکبات، انگور، هلو، گلابی و توت فرنگی است.برای رژیم گوشتخواری لاک پشت می‌توانید از غذاهایی چون حلزون، ماهی، میگوی، لارو پشه، خرچنگ و حشرات و کرم‌ها مانند جیرجیرک، کرم خاکی، کرم توبیفکس، غذاهای مخصوص لاک پشت‌ها به صورت کنسرو شده، عمل آوری شده، فریز شده یا فریز خشک شده، کرم قرمز و غذاهای دیگر مانند سفیده تخم مرغ آب پز، گوشت مرغ و بولقمون آب پز، ماهی قزل آلا و ماهی تن (کنسرو شده)، گوشت گاو (پخته یا خام)، نان، غذای گربه یا سگ و نیز پوست تخم مرغ استفاده کنید.

برای تشویق لاک پشت‌ها به خوردن غذاهایی که تمایلی به خوردن آن‌ها ندارند ولی باید در جیره آنها وجود داشته باشد می‌توان آن غذاها را کنار غذاهایی که آنها را خوب می‌خورند مانند کرم قرمز قرار دهید و صبر کنید تا کرم قرمز منجمد ذوب شود تا غذای مورد نظر بوی آن را بگیرد سپس غذای مورد نظر را در اختیار لاک پشت قرار داد و البته کمی زمان برای پذیرفتن غذا به لاک پشت داده شود.تا مدّتی لاک پشت کمی ترسو است و از نزدیک شدن و گرفتن غذا خودداری می‌کند پس در اوایل کم غذا دهید و از تراریوم دوری کنید تا موجب ترس آن‌ها نشوید ولی پس از مدّتی لاک پشت‌ها حتّی از دست شما نیز غذا می‌گیرند ولی بهتر است از پنس استفاده کنید زیرا لاک پشت‌های بزرگ‌تر حتی خود دست را هم با دهان گاز می‌گیرند.این که چه مدّت زمانی طول خواهد کشید تا لاک پشت از دست شما غذا بگیرد به سنی که لاک پشت را به تراریوم وارد کرده‌اید و این که آیا در گذشته در طبیعت بوده است یا در تراریوم‌های مشابه بستگی دارد.

نکته‌ای که باید هنگام نگهداری خزندگان به آن توجه داشت، خواب زمستانی آنها است. بیشتر افرادی که از لاک‌پشت‌ها نگهداری می‌کنند، از این که لاک‌پشت یک خزنده است و باید برای فراهم شدن نیازهای زیستی خود به خواب زمستانی برود هیچ توجهی ندارند. نبود شرایط زمستان خوابی برای لاک‌پشت باعث ضعف جسمانی حیوان می‌شود و عمرش نیز کاهش می‌یابد.

همچنین در تولیدمثل حیوان نیز اختلال ایجاد می‌شود.

برای زمستان‌خوابی لاک‌پشت گوش‌قرمز باید یک بستر ماسه‌ای نرم فراهم شود و دمای محیط نیز کاهش یابد. به هیچ وجه تا زمانی که خود لاک‌پشت از خواب بیدار نشود نباید آن را مجبور به بیدار شدن کنیم.‏

تا حدودی از روی اندازه می‌توان سن لاک‌پشت را تشخیص داد ولی گاهی به دلیل تغذیه نامناسب ممکن است لاک‌پشت‌ها رشد کم داشته یا به دلیل تغذیه زیاد، رشد بیش‌از حد داشته باشند. قطر لاک نوزادان تازه از تخم خارج شده به طور میانگین 5/2 سانتی‌متر است. لاک‌پشت‌های گوش‌قرمز یک ساله‌ها معمولاً به طور تقریبی 5 تا 5/8 سانتی‌متر طول دارند. وقتی طول نرهای یک ساله به حدود 10 سانتی‌متر رسید، به طور طبیعی از نظر جنسی بالغ می‌شوند و ماده‌های یک ساله با طول حدود 5/12 سانتی‌متر از لحاظ جنسی بالغ خواهند بود. طول نهایی لاک در لاک‌پشت‌های بالغ نر حدود 8/17 تا 8/22 سانتی‌متر و در ماده‌های بالغ 25 تا 5/30 سانتی‌متر است. ‏تعیین جنسیت لاک‌پشت‌های مختلف متفاوت است به‌طوری که در لاک‌پشت گوش قرمز پس از سن دو یا سه سالگی می‌توان از پنجه‌های پای جلویی متوجه شد. به این ترتیب که در نرها بلندتر از ماده‌ها است. همچنین زیر لاک نرها تقعر کمتری دارد.

لاک پشت‌های گوش قرمز پس از زمستان به سرعت جفت گیری می‌کنند اما اغلب این کار را بعد از تعویض آب انجام می‌دهند.

نر، گردن ماده را گاز می‌گیرد طوری که ممکن است زخمی شود. لاک پشت‌های گوش قرمز در یک ساحل ماسه‌ای شنی که با شیشه پوشیده شده است تخم‌ریزی می‌کنند. تخم‌ها از اسفند تا اردیبهشت در یک یا سه دوره در ظرف یک ماه گذاشته می‌شوند. در حدود 10 تخم(4 تا 20 تخم) گذاشته می‌شود و گاهی اوقات تخم‌گذاری پس از این که بستر جعبه تخم گذاری به طور کلی شن مرطوب تعویض شد صورت می‌گیرد. تخم‌ها بعد از 65 تا 105 روز در دمای 28 تا 30 درجه سانتی گراد باز می‌شوند. بچه لاک پشت ها، لاکی با طول دو سانتی متر دارند اما به سرعت بزرگ می‌شوند. همان غذایی را که لاک پشت‌های بالغ می‌خورند را باید به بچه لاک‌پشت‌ها بدهید اما کک آبی، توبیفکس و دیگر موجودات آبزی را بهتر می‌خورند. لاک پشت‌های جوان احتیاج زیادی به کلسیم و ویتامین D دارند. اگر می‌توانید لاک‌پشت‌های جوان را در خارج زیر آفتاب قرار دهید اما مواظب باشید که سایبان داشته باشند.

لاک پشت‌های برکه‌ای اروپایی در سه چهار سالگی بالغ می‌شوند. اگر چه آن‌هایی که در اسارت نگهداری می‌شوند زودتر به بلوغ می‌رسند. فصل تولیدمثل در طبیعت از اول بهار تا خرداد است. تخم‌ریزی چهار تا شش هفته بعد انجام می‌گیرد و اغلب تخم ریزی در تیر انجام می‌شود. ماده‌ها در منطقه خشکی اطراف برکه در جایی که با پوشش گیاهی احاطه شده تخم ریزی می‌کند. تعداد تخم‌ها به اندازه ماده بستگی دارد. از سه تا 16 تخم گزارش شده است. تخم‌ها بیضی شکل و با پوسته‌های نرم و قابل انعطاف هستند. جنسیت لاک پشت به دمای محیط بستگی دارد همچنان که در دمای 24تا28درجه همگی بچه لاک پشت‌ها نر می‌شوند اما در دمای 30 درجه سانتی گراد 96 درصد بچه‌ها ماده می‌شوند. در طبیعت تخم‌ها در محدوده دمایی 16 تا 32 درجه سانتی گراد قرار می‌گیرند. بچه‌ها کرم خاکی و گیاهان آبزی را می‌خورند. همچنین رپتومین و کلسیم و ویتامین D3 باید به مقدار کافی در اختیار آن‌ها قرار داده شود. در ضمن توصیه می‌شود که حتی در صورتی که برنامه برای تولیدمثل لاک پشت‌های برکه‌ای اروپایی وجود ندارد برای جلوگیری از ماندن تخم در بدن لاک پشت‌های بالغ ماده که می‌تواند موجب مرگ آن‌ها بشود، یک منطقه که ماسه در آن قرار دارد در اختیارشان باشد. 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.