تبلیغات
دنیای زیبای حیوانات - پرورش اردك

پرورش اردك

 

نوشته شده توسط:. .

پرورش اردك در سطح استخرهای پرورشی ماهی می تواند بخوبی با سیستم پرورش چند گونه ای ماهی هماهنگ شود بطوریكه اردكها بخوبی با ماهیان پرورشی سازگار می شوند. این سیستم مزیتهای زیادی برای پرورش دهنده دارد:

1. هنگامی كه اردكها در سطح استخر آزاد هستند می توانند از طریق دفعیاتشان استخرها را كوددهی كنند.
اردكها به خاطر كارایی بسیاری كه دارند به اصطلاح ماشین كود دهی نامیده می شوند و راهی برای پس انداز حق الزحمه این موارد 60 درصد از كل هزینه های عرف در پرورش ماهی را شامل می شوند.
2. اردكها گیاهان آبی را در كنترل خود نگه می دارند. (مانع از افزایش بی رویه آنها می شوند).
3. اردكها با راه رفتن بر روی كف استخر باعث نرم شدن بستر و كمك به خروج مواد مغذی از خاك و نتیجتا افزایش تولیدات استخر می شوند.
4. هنگامیكه اردكها در آب شنا می كنند باعث هوادهی آب شده بنابراین می توانند هواد دهنده های بیولوژیكی نامیده شوند.
5. پناهگاه اردكها در قسمت خاكریز استخرها ساخته می شود بنابراین فضایی اضافی برای حركت، تكاپو و زیست اردكها نیاز نمی باشد.
6. بیشتر نیاز غذایی اردكها از استخر با خوردن علفهای هزر آبی، حشرات، لارو و كرمهای كف بستر و غیره برآورده می شود و لذا غذای مكمل خیلی كمی نیاز دارند و بطور معمول پرورش دهنده از ضایعات مرغ، نرم تنان و پوسته برنج جهت تغذیه آنها استفاده می كند.


***  کتاب نگهداری از اردک ***
http://irvet.ir/forum/thread451.html

به ادامه مطلب بروید.

تخم گذاری در اردكها به عوامل مختلفی از جمله خصوصیات ژنتیكی و جنس یا گونه آنها وابسته است. اما شرایط مدیریتی خوب، ما را به سوی بدست آوردن با كیفیت ترین تخم و گوشت سوق می دهد.
اردكها به دلیل اینكه بیشتر ساعات روز را در استخر سپری می كنند نیاز به داشتن پناهگاههای خیلی پیشرفته ندارند. پناهگاهها از بامبو یا دیگر مواد ارزان قیمت كه در محل یا سواحل خاكریز استخر یا حتی سطح استخر موجود باشند، ساخته می شوند. پناهگاه باید دارای قدرت تهویه خوب باشد و طوری طراحی شود كه موجود باشند، شاخته می شوند. پناهگاه باید دارای قدرت تهویه خوب باشد و طوری طراحی شود كه هنگام شسته شدن مواد درونشان به داخل استخر زهكشی شود.
تقریبا 30 استخر جهت كود دهی 1000 متر مربع استخر كافی می باشد. این تعداد پناهگاهی با سطح 13 – 14 متر مربع نیاز دارند. بچه اردكهای 3 تا 4 ماهه بعد از انجام مراقبت های حفاظتی در برابر بیماریهای همه گیر، در استخر رها سازی می شوند.
اردكها می توانند غذای طبیعی را در استخر بیابند. بنابراین به میزان اندكی غذای مكمل كه شامل دفعیات خانگی از جمله ضایعات مرغ، پوسته برنج، برنج خرد شده و پوسته حبوبات می شود، نیاز دارند. غذای تنظیم شده ممكن است به میزان 50 گرم به ازای هر اردك در هر روز خریداری و داده شود.
از دادن غذاهای قارچ زده یا غذاهایی كه برای مدت طولانی نگهدای شده اند به علت مسمومیت باید خودداری شود. اردكها از 24 هفتگی شروع به تخم گذاری می كنند. جعبه ای از جنس حصیر مخصوص تخم گذاری در پناهگاه اردكها قرار داده شود. مراعات اصول بهداشتی و سلامتی به صورت مناسب و كافی جهت حفظ سلامتی اردكها بسیار مهم می باشد. یك پرنده بیمار به راحتی با علائمی از جمله بی قراری، عدم درخشندگی چشمها و خروج آب از بینی و چشمها تشخیص داده می شود. پرنده بیمار باید به سرعت از مابقی جدا شده و تحت درمان قرار گیرد.
تخم ها باید هر روز صبح جمع آوری شوند (اردكها فقط در شب تخم می گذارند). اردكها به مدت 2 سال تخم می گذارند و بعد از این مدت باید از مجموعه خارج شوند.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.